Jste zde: Region mohelnicko  >  Vodní elektrárna v Háji - Třeština

Vodní elektrárna v Háji - Třeština

V Háji, nedaleko obce Třeština, je k vidění neobvyklá technická zajímavost - fungující malá vodní elektrárna.

GPS: 49.80420556N, 16.94047778E


Fotogalerie

 

Hydroelektrárna s náhonem a dvěma Francisovými turbínami je situována nad umělým vodním kanálem při levém břehu řeky Moravy.

Ve 20. letech 20. století byla na jejím místě vystavěna nová elektrárenská budova podle projektu architektů Bohuslava Fuchse a Josefa Štěpánka. Základem architektonického ztvárnění budovy je představa vzniku, proměny a soustředění energie. Hala objektu je zastřešena půlkruhovou zaoblenou střechou a prosvětlují ji rozměrná továrenská okna.

Z technického vybavení zaujme rozvodná mramorová deska s mosaznými kontrolními a ovládacími prvky a strojní vybavení domácího původu. Elektrárna je dosud v plném provozu. Je možné se předem dohodnout na prohlídce.

První moravská zemědělská elektrárna

V 90. letech 19. století se Hubert Plhák, majitel mlýna v Háji, rozhodl zřídit elektrárnu, která by dodávala energii mlýnským strojům. Nakoupil dvě dynama a uvedl je do provozu, avšak roku 1898 mlýn vyhořel a oheň zničil dynama i mlýnské stroje. Jeho finanční prostředky stačily pouze na novou výstavbu mlýna a nemohl zakoupit nové elektrárenské vybavení. Protože však již předtím prokázal, jaké výhody elektřina přinášela, přesvědčil spolu se svými přáteli vedení zdejšího mlékařského družstva, aby se podílelo na realizaci Plhákových plánů.

Roku 1901 vzniká v Háji První moravská zemědělská elektrárna, vůbec první v Rakousko-uherské monarchii, jež pomocí nadzemního vedení elektrifikovala okolní vsi.

Na dílo Huberta Plháka navázal jeho syn Karel, který v Háji roku 1922 dal postavit novou, samostatnou vodní elektrárnu. Stavby se na doporučení Plhákovy manželky Ellen ujali talentovaní žáci architekta Jana Kotěry a vybudovali zde jeden ze skvostů moderní architektury.

Kontakty

Adresa

 

GPS
49.80420556N, 16.94047778E

Mapa