Jste zde: Region mohelnicko  >  Tvrz Líšnice

Tvrz Líšnice

Trosky tvrze nedaleko Líšnice nad údolím zvaném Vápeníky. Původní hrádek byl zničen v 15. století a dnes zde najdete zbytky zdiva a příkopu. Nákres hradu a nalezenou keramiku si můžete prohlédnout v mohelnickém muzeu.

GPS: 49.76003611N, 16.87178611E


Fotogalerie

 

Tvrz byla vystavěna severozápadně od vsi nad údolím zvaným Vápeníky. Její zbytky stojí na skále nad cestou proti hřebenu směrem k Vyšehorkám.

Měla sloužit k ochraně obchodní cesty, která vedla přes Líšnici z Olomouce do Moravské Třebové a Svitav. Toto opevněné sídlo však také bylo útočištěm výbojného líšnického pána Heralta při jeho loupeživých nájezdech do okolí a bylo proto roku 1436 zničeno vojskem moravského markraběte Albrechta. Po Heraltově smrti v roce 1444 hrádek nebyl obnoven.

Roku 1494, kdy připadl bouzovskému pánu Hanuši Haugvicovi z Biskupic se uvádí jako zpustlý. Hrad snad patřil mezi plášťové hrady a byl opevněn dvěma mohutnými příkopy a valy, ve vnitřním areálu stála vstupní věž. Dnes z hradu zbyly pouze zbytky okružního zdiva a hlavního dvojnásobného příkopu s valem, místy dosud 5 - 6 metrů hlubokým. Zbytek hradu byl zničen lomem.

Při amatérském archeologickém výzkumu, který zde ve třicátých letech 20. stol. prováděl tehdejší líšnický učitel Hans Morawek, jeden ze zakladatelů muzea v Mohelnici, zde byla nalezena keramika ze 13. – 14. století a různé další předměty, které byly uloženy v mohelnickém muzeu.

Nákres hradu, jakož i nalezené zbraně lze shlédnout při prohlídce současné expozice muzea.

Zdroj: turistické stránky mikroregionu Mohelnicko

Kontakty

Adresa

 

GPS
49.76003611N, 16.87178611E

Mapa