Jste zde: Region mohelnicko  >  Obec Pavlov

Obec Pavlov

Pavlov a okolí vyplňuje celou jihozápadní část Mohelnicka, rozkládá se v kopcích bouzovské vrchoviny mezi potokem Radničkou a levým břehem řeky Třebůvky.

GPS: 49.74276111N, 16.87898889E


Fotogalerie

 

Ve znaku Pavlova je Páv a šest šesticípých hvězd. Hvězdy ve znaku symbolizují šest obcí, které byly k Pavlovu postupně integrovány: Lechovice, Radnice, Svinov se Zavadilkou a Veselí s Vacetínem. Katastrální území těchto sídel vyplňuje celou jihozápadní část Mohelnicka, rozkládá se v kopcích bouzovské vrchoviny mezi potokem Radničkou a levým břehem řeky Třebůvky. Na 24 km2 zde trvale žije necelých 600 obyvatel.

Kromě božích muk u Pavlova v těchto sídlech nenajdeme žádné výraznější architektonické či umělecké památky, historicky nejzajímavější ze všech obcí byla dávno zaniklá Střítež. Přesto má Pavlov turistům co nabídnout. Atraktivní je tato oblast především pro cykloturistiku, při vyjížďkách po místních silnicích II. a III. třídy s řídkou automobilovou dopravou se mezi kopci několikrát naskytne až pohádková vyhlídka na nedaleký, přibližně 5 km vzdálený, hrad Bouzov. Okolní krásné lesy jsou vyhlášenou houbařskou lokalitou. V těchto lesích se v hojném počtu vyskytuje např. jelen sika a k vidění jsou i výjimečné kolonie mravenišť (Přírodní rezervace Rodlen). Především je v nich ukryta řada různorodých zajímavostí, od pravěkého hradiště až po poutní místo na Stříteži.

PAVLOV

Nejsnazší cesta do vsi vede přes Žádlovice z nedalekých Loštic. Na kraji obce stojí boží muka, u návsi se košatí památná lípa. Dominantou obce je vysoká kaple sv. Cyrila a Metoděje (1918). Její zasvěcení, stejně jako zobrazení slovanských věrozvěstů spolu s dalším českým patronem sv. Prokopem na podstavci poblíž stojícího kříže, může připomenout, že obyvatelstvo Pavlova a okolí bylo již před válkou většinou české. Pavlov i Veselí se po Mnichovu 1938 staly hraničními obcemi mezi neobsazenou Moravou a německými Sudety, kam již spadal Vacetín, Zavadilka a Svinov a celá severně ležící mohelnická oblast.

Kontakty

Telefon
583 428 122

Internetové stránky
http://www.pavlov-obec.cz/

E-mail
obecpavlov@iol.cz

Adresa

Obecní úřad
Pavlov 42
789 85 Mohelnice

GPS
49.74276111N, 16.87898889E

Mapa