Jste zde: Region mohelnicko  >  Na kole do Háje

Na kole do Háje

vodní elektrárna - vodáci - relax v zahradě - Háj burger - koně

GPS: 49.8036786N, 16.9408972E


Fotogalerie

 

Háj je místní částí obce Třeština. Osada leží přímo u ramene řeky Moravy a najdete tu: 1. vodní elektrárnu, 2. historickou Plhákovu vilu se zahradou, 3. vodácké tábořiště a občerstvení, 4. jezdecký oddíl a koňské výběhy.

1. Vodní elektrárna je národní technickou památkou a v roce 2022 slaví 100leté výročí od založení. Díky ní byla v minulém století Třeština jednou z prvních elektrifikovaných obcí na Moravě. Zajímavé je, že elektrárna je do dnešních dní plně funkční. Stavba je zajímavá sama o sobě a na pohled hezká z venku. Prohlídku vnitřních prostor je třeba si domluvit předem.

2. Vedle stojící vila byla vystavěna pro rodinu Plhákových, rodinu majitele vodní elektrárny. Vila je kulturní památkou a má svoji architektonickou hodnotu, postupně je rekonstruována. Možná je komentovaná prohlídka vnitřních prostor vily. Okolní zahrada je zajímavá arboristicky, najdete tu několik vzácných stromů a její prostory jsou dále doplňovány výsadbou nových vzácných okrasných dřevin. Krásně se tu dá relaxovat.

3. Na vyhrazených místech zahrady lze tábořit. Na místě nabízí k zapůjčení lodě a paddleboardy k projížďce. Zapůjčit si zde lze také elektrokola. Výborné je zdejší občerstvení. Ochutnat tu můžete třeba halloumi sýr z nedaledého Ofčího statku (Brníčko) v domácí bulce a mátovém dipu. Mezi speciality patří také Háj burger. A nechybí domácí zmrzlina.

4. Velkou část osady zabírají koňské výběhy. U místního jezdeckého oddílu si můžete domluvit projížďku na koni.

Kontakty

Internetové stránky
https://www.vila-haj.cz/

Adresa

GPS
49.8036786N, 16.9408972E

Mapa