Jste zde: Region mohelnicko  >  Mohelnická jezera a pyramidy

Mohelnická jezera a pyramidy

Těžbou vzniklá jezera se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

GPS: 49.77528N, 16.95505E


Fotogalerie

 

Jezera jsou využívána jako zdroj pitné vody pro město Mohelnici a okolí, takže těžba a zpracování štěrkopísků kterán je zde prováděna je vedena s maximálním ohledem na životní prostředí.

První zmínky o těžbě štěrkopísku na Mohelnicku pro průmyslové účely se datují k roku 1952 a to v území dnešního dobývacího prostoru Mohelnice I.

V průběhu doby a v důsledku stále stoupající potřeby kvalitního štěrkopísku zejména pro betonářské účely došlo k rozšíření těžby i do dobývacího prostoru Mohelnice ( zde byla pro další těžbu zásadní přeložka toku řeky Moravy ) a dobývacího prostoru Moravičany, o celkové rozloze 202 ha. V začátcích probíhala těžba korečkovými bagry, v roku 1969 byl uveden do dovozu drapákový bagr DB 4-L. Vytěžený materiál je dopraven čluny a tlačnými remorkéry do přístavu a odtud korečkovým elevátorem na dopravníkové pasy na surovinovou skládku.

Z této je surovina zpracována ve stabilní technologické lince. Výslednými produkty je deset výrobků od písku, předrcené kamenivo až po kamenivo pro dekorativní účely o celkovém objemu cca 420 000 tun/rok. Výrobky jsou zákazníkům expedovány jak nákladními auty tak i po železnici.

Kontakty

Adresa

 

GPS
49.77528N, 16.95505E

Mapa