Jste zde: Region mohelnicko  >  Město Úsov

Město Úsov

Městu vévodí zámek s muzeem. Od zámku je krásný výhled na krajinu Mohelnicka.

GPS: 49.79816389N, 17.01148611E


Fotogalerie

 

Úsov je nejpřitažlivějším turistickým cílem ve východní části Mohelnicka.

Leží 8 km severovýchodně od Mohelnice. Dříve býval střediskem velkého panství, dnes v něm žije jen 1176 obyvatel. Úsovem protéká potok Doubravka, okolí obce tvoří zemědělská krajina s četnými malými lesíky.

Návštěvníky láká v prvé řadě zámek a v něm umístěné lesnické muzeum. V zámku je i nová galerie malíře Lubomíra Bartoše. Také vlastní městečko má co nabídnout – vedle místních církevních památek jsou to v poslední době stále vyhledávanější památky židovské. Návštěva Úsova se dá spojit i s výletem do rozlehlého lesa Doubrava (2 km jižně od obce) nebo na vrch Bradlo.

Z církevních staveb zaujme honosná a esteticky působivá kaple sv. Rocha z období nastupujícího baroka, jež je k vidění v polích vpravo od cesty z Mohelnice a především impozantní kostel sv. Jiljí, který dominuje celému podhradí. Poblíž kostela stojí dochovaná barokní sýpka, snadno rozpoznatelná podle čapího hnízda na jejím vrcholku a zajímavostí může být i budova bývalé německé školy za kostelem, v níž byli za 2. světové války vězněni britští zajatci. Z drobných památek stojí za zmínku dvě sochy sv. Jana Nepomuckého, dvoje boží muka a smírčí kříž v areálu zámku. Ve znaku Úsova je doleva obrácený stříbrný lev ve skoku se zlatou zbrojí v červeném poli. Celkem je na území města 21 drobných kulturních památek místního významu.

Bezděkov u Úsova

leží asi 3 km od Police u cesty do Janoslavic, v údolí potoka Rohelnice (302 m. n. m.). Bezděkov je malou vesničkou s přibližně 20 domy, rozdělenou poměrně strmým kopcem na Malý a Velký Bezděkov. Úřední název této obce je poněkud matoucí, neboť i když správně spadá pod Úsov, je od něj poměrně vzdálený. Obec patřila od 14. století k panství Úsov. Vesnice je obklopena zalesněnými kopci Úsovské vrchoviny, vhodnými ke sběru lesních plodů. Nedaleko obce, nad sousední vsí Janoslavice, lze narazit na malou lesní restauraci s venkovní neplacenou kuželnou, dobrodružné povahy zde mohou i přenocovat.

Kontakty

Telefon
583 435 054

Internetové stránky
http://www.usov.cz/

E-mail
mu_usov@iol.cz

Adresa

Městský úřad
Nám. Míru 86
789 73 Úsov

GPS
49.79816389N, 17.01148611E

Mapa