Jste zde: Region mohelnicko  >  Sochy a sloupy v Moravičanech

Sochy a sloupy v Moravičanech

Vedle křížů a kapliček najdete v Moravičanech a přilehlých Doubravicích i Mitrovicích také památné sochy a sloupy.

GPS: 49.75557N, 16.96306E


Fotogalerie

 

Sousoší Panny Marie, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého z roku 1676, které stojí u mostu přes Třebůvku, darovali obci kartuziáni. Mariánská socha stojí na vrcholu pilíře, na bocích je postava sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého, která nahradila roku 1724 původní sochu neznámého světce.

Sloup se sochou Panny Marie z roku 1703 má své osudy spojené s mariánským sloupem stojícím na náměstí. Roku 1897 bylo rozhodnuto, že sloup bude odstraněn, byl v té době rozpukaný a socha měla být přemístěna do niky kartuziánské kaple na hřbitově. Následující rok zde byl postaven druhý mariánský sloup, zbožní občané však starý strhnout nenechali, a tak tu podnes stojí vedle sebe oba dva.

Působivá barokní socha sv. Jana Nepomuckého od Jana Michaela Scherhauffa, olomouckého sochaře, který se mj. podílel na výzdobě olomouckého dómu. Nechal ji postavit roku 1773 tehdejší doubravický správce Jan Nepomuk Tkaný pravděpodobně na počest svého patrona.

Sochu sv. Jana Křtitele vytvořil významný barokní sochař Ondřej Zahner v 30. letech 18. století. Původně stála v Olomouci, odkud ji snad nechal převést do Mitrovic majitel zdejšího panství Jan Křtitel z Mitrovic.

Mariánské sloupy Moravičany

Dva mariánské sloupy stojí v centru obce Moravičany. Jeden od začátku 18. století, druhý od konce devatenáctého. 

Sloup se sochou Panny Marie z roku 1703 má své osudy spojené s mariánským sloupem stojícím na návsi.

Roku 1897 bylo rozhodnuto, že sloup bude odstraněn, byl v té době rozpukaný a socha měla být přemístěna do niky kartuziánské kaple na hřbitově. Následující rok zde byl postaven druhý mariánský sloup, zbožní občané však starý strhnout nenechali, a tak tu podnes stojí vedle sebe oba dva.

Kontakty

Adresa

 

GPS
49.75557N, 16.96306E

Mapa