Jste zde: Region mohelnicko  >  Barokní sýpka Úsov

Barokní sýpka Úsov

Kontribuční sýpka (tedy určená pro daně a nucené příspěvky) za kostelem bývala součástí zámku, samotná stavba byla v 18. století postavena ve slohu barokním.

GPS: 49.79925278 N, 17.01139167 E


Fotogalerie

 

Barokní stavba z poslední třetiny 18. století stojí za kostelem. Jde o dochovanou kontribuční sýpku, která byla součástí původního hospodářského zázemí zámku v Úsově.

Tato kulturní památka je nyní pod záštitou občanského sdružení Úsovská sýpka - Spolek přátel regionální kultury a historie. Členové tohoto spolku započali nejnutnější opravy nutné k zajištění střechy a statiky budovy, aby nedocházelo k dalšímu znehodnocení této památky. Budova je postavena v barokním stylu někdy kolem roku 1780. Nyní hledáme v archivech původní plány stavby a dochované dokumentace k sýpce.

Občanské sdružení Úsovská sýpka - Spolek přátel regionální kultury a historie hodlá vnitřní prostory zpřístupnit veřejnosti, vytvořit komoditní centrum lidových řemesel a pořádat zde výstavy, trhy a koncerty pro každou generaci. V 1. patře bude zřízeno minimuzeum "Cesta zrna", která by tématicky korespondovala s minulostí a využitím sýpky, zpracováním zrna a ukázovala práci a život řemeslníků a hospodářů v regionu Úsova.

Výtěžek z kulturních akcí bude použit na opravu této kulturní památky.

Další informace naleznete na: facebook.com/UsovskaSypkaSpolekPratelRegionalniKulturyAHistorie,  kde Vás budeme průběžně informovat o dalších aktivitách sdružení a kulturních akcích pořádané v projektu "Oživlá památka".

Kontakty

Adresa

 

GPS
49.79925278 N, 17.01139167 E

Mapa