Turistické stránky regionu přináší:
Mohelnice 

Jste zde: Region Mohelnicko  >  Tipy na výlety  >  Muzea a skanzeny  >  Hřebečský grunt na Studené Loučce

Hřebečský grunt na Studené Loučce

Aktualizace: 16. 11. 2018

tisk

Jediný zcela dochovaný hřebečský grunt, zemědělská usedlost na Studené Loučce č. 31.

GPS: 49.7653522NN, 16.8174806EE

Fotogalerie

Hřebečský grunt

 
 

Už jenom tzv. hřebečský tunel u Svitav dnes připomíná bývalou rozsáhlou německou enklávu nacházející se z větší části na střední Moravě, částečně i ve východních Čechách, jež byla nazývána Hřebečsko. Vlastní kraj tohoto jména o rozloze 1.230km2 tvořilo 140 obcí a 6 měst: Březová, Lanškroun, Moravská Třebová, Mohelnice, Svitavy a Zábřeh na Moravě. Ještě v roce 1939 zde žilo 130 000 obyvatel, z toho126 000 Němců. Historie německého osídlení tohoto prostoru byla ukončena usnesením Postupimské dohody vítězných velmocí, na jejímž základě byli i obyvatelé Hřebečka vystěhováni do historicky německých území. S odsunem německého obyvatelstva a příchodem nových osadníků tak zanikla oblast, která měla svoje zvyky, kroje, písně, tance i architekturu.

Patrně jediným zcela dochovaným hřebečským gruntem je zemědělská usedlost č. p. 31 v obci Studená Loučka u Mohelnice. Klasicistní přízemní zděný statek z roku 1837 s hospodářskými staveními a výměnkem je výjimečně dochovanou ukázkou lidové architektury a příkladem výstavného obydlí místního zemědělceZachovaly se tu původní klenby, hrázděné zdivo, trámové stropy, pec na chleba, reliéfová kachlová kamna, portál, podlahy a ostění dveří vytesaná z maletínského pískovce. Je zde k vidění i k vyzkoušení každodenní život hřebečských obyvatel a celý areál statku je unikátní tím, že se zachoval nejenom po architektonické stránce, ale i tím, že vše, co zde návštěvníci uvidí je plně funkční a stále používané. A jako na každém správném statku zde žije i spousta zvířat.

V části statku vzniká expozice „Hřebečský grunt“, kde bude k vidění i k vyzkoušení každodenní život hřebečských obyvatel. Celý areál statku je unikátní tím, že se zachoval nejenom po architektonické stránce, ale i tím, že vše, co zde uvidíte je plně funkční a stále se používá. A jako na každém správném statku zde žije i spousta zvířat.

Kontakty

Telefon
606 500 060

Internetové stránky
http://www.muzea.masmohelnicko.cz

E-mail
alicepekarova@seznam.cz

Adresa

část Studená Loučka 31

789 85 Mohelnice

GPS

49.7653522NN, 16.8174806EE

Otvírací doba

duben - říjen:
Neděle: 16:00 – 18:00 hod.
nebo po domluvě (tel. 606 500 060)

 

 

Akce

V objektu nejsou momentálně pořádány žádné akce.

Zobrazit celý kalendář akcí obce

Napište nám* Povinné položky

Upravit nebo doplnit informace k objektu

 

V okolí Hřebečský grunt na Studené Loučce najdete

Nejbližší tipy na výlety
Incorrect parameters in the call to native function 'power'