Turistické stránky regionu přináší:
Mohelnice 

Jste zde: Region Mohelnicko  >  Kalendář akcí  >  Od hradu ke hradu

Od hradu ke hradu

Trasa vás provede obcemi Křemačov, Řepová, Krchleby, Maletín, Mírov, Podolíčko, Mohelnice, Třeština, Třeština – Háj, Police a Úsov.

 

Mohelnická krajina byla svědkem mnoha historických událostí a stopy dávných časů jsou v této lokalitě mezi třemi hrady (Bouzov, Mírov, Úsov) nepřehlédnutelné dodnes. Tato trasa vede okolím pro turisty nepřístupného mírovského hradu až k Úsovu. Italský architekt Martinelli na konci 17. století do zdejšího hradu vkusně vkomponoval barokní palác a dal tak vzniknout problému, zda Úsovu říkat zámek nebo hrad.

 Barva trasy
 

Popis trasy

Začínáme před obcí Krchleby, kde vstupuje na území Mohelnicka cyklotrasa s označením 6203. Trasa pokračuje po málo frekventované silnici III. třídy přes Javoří do Maletína, místní komunikací do Svojanova (souběžně s trasou 4063) a dále po trase č. 6202 po silnici přes Mírov, Mírovský Grunt, Podolíčko, Křemačov do Mohelnice. V Mohelnici trasa zabočuje doleva a napojuje se na Moravskou stezku (trasa č. 51). Souběžně s ní vede asi 3 km do Třeštiny. V Třeštině se trasa odpojuje od Moravské stezky a vede po silnici asi 2,5 km do Police, kde po zabočení doprava vede (souběžně s trasou označenou 6026) po silnici z Police do Úsova, v němž trasa končí. 

 

Charakteristika

Obtížnost trasy je lehká až středně těžká, vhodné pro silniční, trekingové i horské kolo. 

 

Délka trasy: 30 km 

 

Cíle na trase

Maletín, Maletínský pískovec – zatopený pískovcový lom, zdejší kámen byl v minulosti odebírán pro mnoho staveb v okolí včetně olomouckého sloupu Nejsvětější Trojice.

Mírov, hrad Mírov – z původně biskupského loveckého hradu se stalo v roce 1848 vězení. Po velkém požáru byl v 17. století původní gotický hrad barokně přestavěn. Dnes slouží jako vězení.

Třeština – Háj, Vila Háj – Plhákova vila postavená v roce 1921 podle návrhu českých architektů: B. Fuchse a J. Štěpánka, v duchu plastického rondokubismu. Je to volně stojící přízemní budova s podkrovním patrem a valbovou střechou, uprostřed volně přístupné zahrady. V současné době je ve vile penzion VILA HÁJ s restaurací kde se najíte i vyspíte.

Vodní elektrárna v Háji – hydroelektrárna je situována nad umělým vodním kanálem při levém břehu řeky Moravy. Elektrárenská budova byla postavena podle projektu architektů Bohuslava Fuchse a Josefa Štěpánka. V roce 2008 byla tato hydroelektrárna zapsána na seznam Národních kulturních památek.

ÚsovLovecko – lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu. Muzeum je umístěno v zámeckých interiérech někdejšího hradu Úsova.

Židovský hřbitov a synagoga, která byla vystavěna v letech 1783 – 1784 a užívána až do r. 1938, kdy ji den po tzv. Křišťálové noci místní nacisté uvnitř zdemolovali. V roce 1949 synagogu odkoupila a následně adaptovala pro své bohoslužebné účely českobratrská církev evangelická. V roce 1993 budovu koupila zpět Nina Hofmannová z Anglie a věnovala ji Židovské obci.

Úsovské muzeum – expozice Ze života v podzámčí umístěná v kulturním domě představuje život obyvatel a jejich vybavení domácností z 18. – 20. Století.  

PoliceSíň selských tradic, muzeum obce Police představuje historii obce

 

Další zajímavosti na trase

Krchleby – vám dají zabrat svým stoupáním

Maletín – kostel sv. Mikuláše s ohradní zdí  

Mírov – významné památníky válkám   

Křemačov – kaple uprostřed návsi

Třeština – kostel sv. Antonína Paduánského, chráněná stavení na návsi   

Třeština – Háj, rameno řeky Moravy jako náhon do elektrárny  

Police – smírčí kříž zazděný v ohradní zdi kostela

Úsov – kaple sv. Rocha nad Úsovem

 

 A občerstvení kde vám předloží něco k pití a zároveň uvaří

Krchleby – Pivní škola

Maletín – pohostinství U Bartošů  

Mírov – restaurace v podhradí, na koupališti a u rybníka

Třeština – pohostinství U Tondy, občerstvení na statku    

Úsov – Zámecká restaurace, U Rudolfa, Pohostinství Národní dům,   

 

Zveřejněno: 25. 2. 2014

 

Kalendář akcí

další akce   /   akce v regionu