Turistické stránky regionu přináší:
Mohelnice 

Jste zde: Region Mohelnicko  >  Kalendář akcí  >  Mikroregionální cyklotrasa

Mikroregionální cyklotrasa

Kdo chce poznat většinu obcí Mikroregionu Mohelnicko, vydá se na tuto trasu. Zavede Vás jak do tzv. Doubravy v Litovelském Pomoraví, tak i do kopcovitějších oblastí okolí Mohelnice. Výhodou této trasy je, že pokud Vás zastihne nepříjemné počasí, můžete se pohodlně po překonání její poloviny vrátit zpět do Mohelnice.

 

 

 

 

 

Modře značená cyklotrasa  

 

Popis trasy

Tentokrát vyrazíte z Mohelnice, směrem k Stavenici, (cyklotrasa č. 6202), odkud pokračujete dál na Úsov, kde se hned na začátku obce dáte doprava a napojíte se na cyklotrasu č. 6026, ze které se však záhy odpojíte a pokračujte po lesních cestách kolem kopce Bradlec a následně se napojíte na modrou značku, která Vás dovede do Moravičan. V Moravičanech pokračujete podél řeky Třebůvky až k mostu přes tuto řeku a v tomto místě odbočíte vlevo do Doubravice (trasa č. 51). Na poslední křižovatce v obci pokračujete rovně směrem na Palonín. Při příjezdu do Palonína odbočíte vpravo do Loštic (trasa č. 6204). Na loštickém náměstí se dáte vlevo a dojedete do Žádlovic, kterými projedete rovně a pokračujete do obce Pavlov. Odtud budete pokračovat do obce Zavadilka a dále do Svinova a Líšnice po cyklotrase č. 6205., kde se na křižovatce u kapličky vydáte prudce vlevo. Na první křižovatce pak odbočíte vpravo po trase č. 6204 do Vyšehorek. Dále pokračujete směrem do Podolí, kterým projedete rovně a po překonání hlavní cesty dorazíte do Křemačova. Ten opět celý projedete a na rozcestí pokračujete po trase č. 6204 do Řepové, dále rovně do obce Krchleby. V Krchlebech se napojíte na trasu č. 6203 a pokračujete po ní přes Javoří, Maletín a Svojanov. Dále pokračujete směrem do obce Mírov, na začátku samotné obce se na rozcestí dáte vpravo po trase č. 6202 zpět do Křemačova odkud pokračujete do Mohelnice.

 

Charakteristika

Obtížnost je střední až vyšší, vhodná pro rekreační a sportovní cyklisty, kteří používají trekingové nebo horské kolo.

 

Délka trasy: 60 km

 

Cíle na trase

Úsov – Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu. Muzeum je umístěno v zámeckých interiérech někdejšího hradu Úsova.

Židovský hřbitov a synagoga, která byla vystavěna v letech 1783 1784 a užívána až do r. 1938, kdy ji den po tzv. Křišťálové noci místní nacisté uvnitř zdemolovali. V roce 1949 synagogu odkoupila a následně adaptovala pro své bohoslužebné účely českobratrská církev evangelická. V roce 1993 budovu koupila zpět Nina Hofmannová z Anglie a věnovala ji Židovské obci.

 

Loštice – Muzeum tvarůžků, v místě původní výrobny tvarůžků bylo v létě roku 1994 otevřeno Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W. Část exponátů je vlastní, část je dlouhodobě zapůjčena z Vlastivědného muzea v Olomouci.

Synagoga a židovský hřbitov, za svou židovskou historii poznaly Loštice postupně tři synagogy. Ta poslední dodnes stojí ve Ztracené ulici a další významnou židovskou památku je místní hřbitov, jehož existence je písemně doložená již v 16. století.

Vyšehorky – kostel Všech svatých, první písemná zmínka o kostele pochází již z roku 1369. Dřevěná střecha a malby na obvodních lákají k prohlédnutí všechny kolemjdoucí. Poslední rekonstrukce proběhla před deseti lety.

Mírov – hrad Mírov, z původně biskupského loveckého hradu se stalo v roce 1848 vězení. Po velkém požáru byl v 17. století původní gotický hrad barokně přestavěn. Dnes slouží jako vězení.

 

Další zajímavosti na trase

Stavenice – boží muka uprostřed obce

Úsov – kaple sv. Rocha na kopci nad Úsovem, venkovské muzeum v kulturním domě  

Moravičany – nově postavený most přes říčku Třebůvku z roku 2009  

Doubravice – budova staré kovárny 

Palonín – chráněné domy na návsi 

Zavadilka – krásný rozhled do krajiny 

Svinov – hasičskou zbrojnici s hodinami 

Vyšehorky – fara u kostela Všech svatých   

Podolí – tvrz Kobylků, cenná stavba mohelnického regionu  

Křemačov – Křemačovské lomy, kde se jezdí truck trial  

Řepová – kamenická dílna  

Krchleby – zajímavý památník válkám  

Javoří – boží muka

Svojanov – známá rekreační oblast  

Mírov – turistická cesta kolem hradu   

 

Občerstvení na trase

Úsov – Zámecká restaurace, restaurace U Rudolfa, Národní dům na náměstí

Moravičany – restaurace U Třebůvky a U Bodláka     

Palonín – restaurace Studánka  

Podolí – hospůdka U Kájínka 
                                                                                                                                                                                                                             Svojanov – restaurace   

Mírov – pohostinství u koupaliště a u rybníka

Krchleby - pivní škola

  

 

 

 

Zveřejněno: 19. 2. 2014

 

Kalendář akcí

další akce   /   akce v regionu