Turistické stránky regionu přináší:
Mohelnice 

Jste zde: Region Mohelnicko  >  Kalendář akcí  >  Horská trasa

Horská trasa

Trasa vás provede obcemi se startem v Mohelnici: Újezd, Líšnice, Svinov, Zavadilka, Pavlov, Radnice, Veselí, Kozov, Bouzov, Obectov a Loštice.

Barva trasy

Tato trasa Vás zavede do kopcovité oblasti v okolí Mohelnice, kde naplno otestujete svoji fyzickou zdatnost. Dosytnosti si užijete výšlapů do kopců a poté rychlých sjezdů. V rámci trasy můžete navštívit „pohádkový“ hrad Bouzov.

 

Popis trasy

Mohelnice vyrazíte směrem do obce Újezd, odkud pokračujte mírně se zvedajícím terénem do Líšnice, kde na první křižovatce pojedete rovně dolů z kopce, který se na svém konci zvedá do prudšího stoupání do obce Svinov. Stoupáním se dostanete, až na začátek obce Zavadilka, kde na první křižovatce odbočíte doleva a klesáte do obce Pavlov. Na křižovatce v Pavlově odbočíte vpravo a pokračujete po trase č. 6205 do obce Radnice, ze které pokračujete po trase č. 6206 do Veselí, kde na první křižovatce odbočíte vlevo do Vranové Lhoty. Z Vranové Lhoty pokračujete po trase č. 512 do obce Kozov, který projedete a stejnou trasou č. 512 přijedete až do obce Bouzov. Na návsi v Bouzově odbočíte vlevo směrem do Podolí, odkud pokračujte do Obectova. Z Obectova sjedete do Loštic a po překonání kopce zvaného Hraničky zpět do Mohelnice.

 

Charakteristika

Obtížnost je střední až vyšší, vhodná pro rekreační a sportovní cyklisty, kteří používají trekingové nebo horské kolo.

 

Délka trasy: 35 km

 

Cíle na trase

Hrad Bouzov, romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Loštice, Muzeum tvarůžků, v místě původní výrobny tvarůžků bylo v létě roku 1994 otevřeno Muzeum Olomouckých tvarůžků A. W. Část exponátů je vlastní, část je dlouhodobě zapůjčena z Vlastivědného muzea v Olomouci.

Synagoga a židovský hřbitov, za svou židovskou historii poznaly Loštice postupně tři synagogy. Ta poslední dodnes stojí ve Ztracené ulici a další významnou židovskou památku je místní hřbitov, jehož existence je písemně doložená již v 16. století.

 

Další zajímavosti

Újezd – významný strom, lípu, u památníku padlých

Líšnice – kaplička, lidová stavba z 19. století na pokraji obce  

Svinov – zastavení na naučné stezce lišky Bystroušky   

Zavadilka – zde máte krásný pohled do krajiny 

Pavlov – kaple sv. Cyrila a Metoděje z roku 1918 

Radnice – kaplička sv. Rodiny z 18. století  

Veselí – kaplička M. Jana Husa z 18. století, myslivna s reliéfem lišky Bystroušky 

Bouzov – na Bouzově si všimněte nově opraveného náměstí  

Loštice – památník Adolfa Kašpara, malovaná zastávka 

 

A občerstvení kde vám předloží něco k pití a zároveň uvaří

Líšnice – Pohostinství

Pavlov – hostinec „na Kocandě“  

Bouzov – hotel Bouzov, restaurace Pod branou

Loštice – zde najdete restauraci Na růžku, U rytíře, U Coufalů a tvarůžkovou cukrárnu

Kozov – restaurace Valáškův grunt

 

 

 

Zveřejněno: 17. 2. 2014

 

Kalendář akcí

další akce   /   akce v regionu